Coraz bliżej do nowych mieszkań w ramach SIM Podkarpacie w Boguchwale

Coraz bliżej do rozpoczęcia budowy nowych mieszkań w gminie Boguchwała w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej – SIM Podkarpacie. Trwa przygotowanie projektu architektonicznego dla pierwszych trzech budynków wielorodzinnych na 220 mieszkań. W maju spółka ma otrzymać pozwolenie na budowę, a same prace budowlane mają rozpocząć się jesienią. Inwestycja realizowana jest z rządowym wsparciem Krajowego Zasobu Nieruchomości (KZN).

Spółka SIM Podkarpacie założona z udziałem KZN w 2021 r. oprócz Boguchwały zrzesza również gminy miejskie Dynów, Jarosław, Leżajsk oraz gminy Miejsce Piastowe, Nowa Sarzyna i Sędziszów Małopolski. W wyniku działań podjętych przez spółkę na przestrzeni ostatnich miesięcy, proces inwestycyjny sześciu projektów doprowadzony został do etapu aplikowania o finansowanie. Najbardziej zaawansowane w przygotowaniu inwestycji są gminy Boguchwała i Sędziszów Młp.

Łącznie na terenie siedmiu samorządów ma powstać około 1200 mieszkań, z tego lwia część przypada na gminę Boguchwała gdzie docelowo ma zostać zbudowanych 900 lokali mieszkalnych. Budowa pierwszych trzech budynków ma ruszyć jeszcze w tym roku. O szczegółach inwestycji mówiono w piątek (25 marca) na konferencji w Boguchwale.

– Zgodnie z nazwą Bogu chwała, że tak jest – cieszył się z zaawansowania inwestycji Arkadiusz Urban, prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości. – Spodziewamy, że pierwsze łopaty na placu budowy będzie można wbić jesienią.

Prezes Urban podkreślał, że SIM Podkarpacie i gmina Boguchwała wyróżnia się na tle innych samorządów realizujących podobne inwestycje w ramach SIM. – Jest to jedna z kilku, kilkunastu co najwyżej gmin, które w tym roku są tak zaawansowane – mówił prezes KZN.

Arkadiusz Urban zadeklarował też, że KZN chce przyspieszyć i uprościć proces uzyskania kredytu w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Stworzenie Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych wiąże się ściśle z misją wybudowania mieszkań na wynajem z niskim czynszem oraz z możliwością dojścia lokatorów do własności wynajmowanego mieszkania. Istnieje również opcja skorzystania z rządowych dopłat do czynszu, co dodatkowo uatrakcyjni finansowo nowy program mieszkaniowy. Program ukierunkowany jest dla osób przede wszystkim młodych, wchodzących na rynek pracy, którzy często nie mogą liczyć na kredyt mieszkaniowy oraz dla seniorów i osób niepełnosprawnych.

– Chcemy przede wszystkim zadbać o osoby wykluczone z rynku. Dużej części społeczeństwa, głównie młodych rodzin, nie stać na kredyt w banku, zwłaszcza w obecnej sytuacji gospodarczej. Jednocześnie, osoby te są – mówiąc kolokwialnie – „zbyt bogate” na mieszkania socjalne czy komunalne. To właśnie dla nich odpowiednim rozwiązaniem będą inwestycje zrealizowane w ramach Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych – powiedział Arkadiusz Urban, prezes KZN.

Jak deklarują władze gminy, wspieranie budownictwa mieszkaniowego jest jednym z założeń strategii rozwoju gminy Boguchwała. Z tego powodu dostęp do odpowiednich i przystępnych cenowo mieszkań zwłaszcza dla osób z grupy tzw. luki czynszowej, tj. osób niekwalifikujących się do uzyskania pomocy w postaci mieszkań komunalnych ze względu na przekroczenie progów dochodowych, a jednocześnie niemogących sobie pozwolić na wynajem mieszkań na zasadach komercyjnych, jak też osób zagrożonych wykluczeniem jest działaniem niezwykle ważnym w kontekście poprawy warunków życia w gminie.

– Nasz program jest niezwykle atrakcyjny dla przyszłych najemców. Konstruując model finansowy z bankiem BGK przy wsparciu KZN jesteśmy w stanie ustawić finansowanie na takim poziomie, że nasze wskaźniki czynszowe nie będą ulegały znaczącym zmianom – zadeklarował Krzysztof Mazur, prezes SIM Podkarpacie.

Jak zapowiedział prezes SIM Podkarpacie, spółka do 30 marca przedstawi do Banku Gospodarstwa Krajowego sześć gotowych modeli finansowych w celu akceptacji uzyskania finansowania.

– Cieszymy się, że cały projekt idzie do przodu – mówił Wiesław Kąkol, burmistrz Boguchwały. – Sytuacja na rynku powoduje, że mieszkania będą coraz droższe. Ten projekt wpisuje się w tę sytuację, bo dzięki niemu osoby, które nie mają wystarczającej zdolności kredytowej, żeby wziąć kredyt w komercyjnym banku będą mogły zapewnić sobie mieszkanie dzięki formule najmu z ewentualnym dojściem do własności.

Z jednej strony jest to więc szansa na to by zatrzymać młodych mieszkańców gminy przed migracją do większych aglomeracji miejskich, a z drugiej – na pozyskanie nowych mieszkańców gminy.

220 mieszkań w trzech pierwszych budynkach wielorodzinnych ma powstać w Boguchwale przy zbiegu ul. Kasprowicza, Krasińskiego, Mickiewicza. Docelowo na 10-hektarowej działce ma powstać 900 mieszkań. W pobliżu mieszkania budują też deweloper oraz lokalny TBS.

– Na potrzeby tego osiedla budujemy na 4-hektarowej sąsiedniej działce piękny park. Chcemy, żeby było to osiedle przyjazne dla mieszkańców – mówił Wiesław Kąkol. – Nie zależy nam na „wyciskaniu” powierzchni użytkowej mieszkania z metra kwadratowego gruntu. Chodzi nam o to by te mieszkania były przestronne, dobrze rozlokowane, aby nie było zjawiska zabetonowania.

– Nie budujemy dla zysku – podkreślał Arkadiusz Urban. – Proekologiczne, zielone rozwiązania, to jest to co leży nam szczególnie na sercu. Dzięki temu możemy odejść od tzw. betonozy. Podjęliśmy też rozmowy z ministerstwami kultury i sportu, aby w ramach inwestycji mieszkaniowych ze wsparciem tych resortów mogły być realizowane obiekty małej architektury oraz obiekty rekreacyjno-sportowe jak siłownie czy boiska.

Wiadomo już jak będą wyglądały pierwsze trzy bloki. Trwający od stycznia proces przygotowania projektu architektonicznego, za który odpowiada firma PSJ Project z Pilzna jest już bardzo zaawansowany. Spółka SIM Podkarpacie zaprezentowała wizualizacje budynków.
Budynki, będą miały do sześciu kondygnacji z przewagą mieszkań o pow. 50-60 m kw. Pierwsze mieszkania w Boguchwale mają być gotowe w 2023 r.